Μπάσκετ: Στην Α1 και τη νέα σεζόν το Ρέθυμνο

Κυριακή, 23 Μαρτίου 2014 18:11
UPD:21:18
ICON PRESS/Papanikolaou_Giorgos

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ξέφυγε ακόμη και με 20 πόντους στην 3η περίοδο (48-28) των Δραμινών, ωστόσο, η τελική διαφορά ήταν μόλις 5 πόντοι.

Κινδύνευσε στη διάρκεια της περιόδου, αλλά τελικά το Ρέθυμνο ξεπέρασε τον κίνδυνο του υποβιβασμού, χάρις στη σημερινή του νίκη επί του ΚΑΟΔ με 77-72, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1.

Με το Γκάμπριελ να πετυχαίνει 26 πόντους οι κρητικοί έφτασαν τις 9 νίκες και με μία ακόμη (ίσως και ναμην χρειαστεί) στα εναπομείναντα 4 παιχνίδια, θα εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους. Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Μπράουν με 24 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-2 στο ξεκίνημα, ενώ στις αρχές του δεύτερου 10λεπτου, η διαφορά έφτασε στο +13 (27-14), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +16 (38-22).

Ο ΚΑΟΔ επιχείρησε τη τελική του αντεπίθεση στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και χάρη σε καλάθια των Ζάρα και Μπάβτσιτς μείωσε σε 61-55 στο 33΄. Παρόλα αυτά, οι κρητικοί αφυπνίστηκαν άμεσα και με επί μέρους 10-3, προηγήθηκαν 71-58 τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε, δίνοντας τέλος στο παιχνίδι.