Μπάσκετ Α1: Πέρασαν από την Πάτρα τα Τρίκαλα

Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014 19:16
UPD:19:19
ICON PRESS/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Το πρώτο διπλό στη φετινή Α1 ήρθε στο πιο κατάλληλο σημείο για τα Τρίκαλα, που πανηγύρισαν τη νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 74-67 και τον έφτασαν στην κατάταξη, φεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με τους Ουίλσον και Μιλουτίνοβιτς να ηγούνται της επίθεσης των γηπεδούχων, ο Απόλλωνας πήρε από τα πρώτα λεπτά στην πρωτοπορία φτάνοντας τη διαφορά στο 18΄ ακόμη και στο +16 (38-22), δείχνοντας ότι θα περνούσε ένα ήσυχο απόγευμα.

Οι Θεσσαλοί, όμως, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, όταν με έλεγχο των ριμπάουντ (11 πήρε ο Γιούιν) μπόρεσαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και σε συνδυασμό με καλή άμυνα μείωσαν στο 30΄ σε 45-50 και από εκείνο το σημείο κράτησαν μέχρι το 39΄ τους γηπεδούχους με συγκομιδή μόλις 11 πόντων.

Την ίδια στιγμή Περούνιτσιτς από τα 6.75 και Γιούιν κοντά στο καλάθι πρωτοστάτησαν στην επίθεση και στο επιμέρους 11-27, με το οποίο τα Τρίκαλα μπήκαν σε τροχιά νίκης (72-61), για να φτάσουν στο τελικό 74-67.