Μπάσκετ Α1: Νίκη σωτηρίας για τον Κολοσσό

Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014 18:52
UPD:19:10
ΑΠΕ-ΜΠΕ/Χάρης Ζαμπετούλα

Ο παίκτης του Πανιωνίου Γιάννης Αθανασούλας (Α) οδηγεί την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι ενώ πιέζεται από τον παίκτη του Κολοσσού Μάρκο Τσαρ (Δ) κατά τη διάρκεια του αγώνα Κολοσσός ΒΑΠ- Πανιώνιος για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ανδρών, στο Βενετόκλειο.

Ο Κολοσσός δημιούργησε τη μίνι έκπληξη της 22ης αγωνιστικής, νικώντας στη Ρόδο τον τρίτο της κατάταξης Πανιώνιο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 75-64 των «κυανέρυθρων» φτάνοντας τις οκτώ νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τσάμη με 17 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο ο ΜακΚόλουμ (26 πόντοι) πάλευε μόνος.

Η κυριαρχία του Κολοσσού στα ριμπάουντ (31 έναντι 23) και η αστοχία του Πανιωνίου στα σουτ από την περιφέρεια (15/41 δίποντα) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην άνετη επικράτηση των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 9-2 στο 5΄, ενώ, ακόμη κι όταν ο ΜακΚόλουμ ισοφάρισε, κατάφερε με εξαιρετική άμυνα να τρέξει από το 12-12 επιμέρους σκορ 8-2 και να κλείσει την περίοδο στο +6 (20-14).

Ο ΜακΚόλουμ κράτησε τους «κυανέρυθρους» μέσα στο παιχνίδι από τα 6.75, όταν στο 16΄ ισοφάρισε εκ νέου σε 26-26, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Γεωργαλή, ο οποίος πρωταγωνίστησε στο επιμέρους σκορ 12-2, με το οποίο ο Κολοσσός πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (38-28).

Στην τρίτη περίοδο, Τσάμης και Στεφανίδης οδήγησαν την ομάδα τους απέναντι στον άστοχο Πανιώνιο και εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στους 15 πόντους (55-40 στο 28΄), ενώ, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν μείνει από δυνάμεις το τελικό 75-64 ήρθε άνετα για τους γηπεδούχους.