Κυριακή, 23 Μαρτίου 2014 18:11

Μπάσκετ: Στην Α1 και τη νέα σεζόν το Ρέθυμνο

Κινδύνευσε στη διάρκεια της περιόδου, αλλά τελικά το Ρέθυμνο ξεπέρασε τον κίνδυνο του υποβιβασμού, χάρις στη σημερινή του νίκη επί του ΚΑΟΔ με 77-72, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1.

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ξέφυγε ακόμη και με 20 πόντους στην 3η περίοδο (48-28) των Δραμινών, ωστόσο, η τελική διαφορά ήταν μόλις 5 πόντοι.

Με το Γκάμπριελ να πετυχαίνει 26 πόντους οι κρητικοί έφτασαν τις 9 νίκες και με μία ακόμη (ίσως και ναμην χρειαστεί) στα εναπομείναντα 4 παιχνίδια, θα εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους. Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Μπράουν με 24 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-2 στο ξεκίνημα, ενώ στις αρχές του δεύτερου 10λεπτου, η διαφορά έφτασε στο +13 (27-14), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +16 (38-22).

Ο ΚΑΟΔ επιχείρησε τη τελική του αντεπίθεση στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και χάρη σε καλάθια των Ζάρα και Μπάβτσιτς μείωσε σε 61-55 στο 33΄. Παρόλα αυτά, οι κρητικοί αφυπνίστηκαν άμεσα και με επί μέρους 10-3, προηγήθηκαν 71-58 τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε, δίνοντας τέλος στο παιχνίδι.