Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014 19:16

Μπάσκετ Α1: Πέρασαν από την Πάτρα τα Τρίκαλα

Το πρώτο διπλό στη φετινή Α1 ήρθε στο πιο κατάλληλο σημείο για τα Τρίκαλα, που πανηγύρισαν τη νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 74-67 και τον έφτασαν στην κατάταξη, φεύγοντας από τη ζώνη του υποβιαβασμού.

Το πρώτο διπλό στη φετινή Α1 ήρθε στο πιο κατάλληλο σημείο για τα Τρίκαλα, που πανηγύρισαν τη νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 74-67 και τον έφτασαν στην κατάταξη, φεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με τους Ουίλσον και Μιλουτίνοβιτς να ηγούνται της επίθεσης των γηπεδούχων, ο Απόλλωνας πήρε από τα πρώτα λεπτά στην πρωτοπορία φτάνοντας τη διαφορά στο 18΄ ακόμη και στο +16 (38-22), δείχνοντας ότι θα περνούσε ένα ήσυχο απόγευμα.

Οι Θεσσαλοί, όμως, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, όταν με έλεγχο των ριμπάουντ (11 πήρε ο Γιούιν) μπόρεσαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και σε συνδυασμό με καλή άμυνα μείωσαν στο 30΄ σε 45-50 και από εκείνο το σημείο κράτησαν μέχρι το 39΄ τους γηπεδούχους με συγκομιδή μόλις 11 πόντων.

Την ίδια στιγμή Περούνιτσιτς από τα 6.75 και Γιούιν κοντά στο καλάθι πρωτοστάτησαν στην επίθεση και στο επιμέρους 11-27, με το οποίο τα Τρίκαλα μπήκαν σε τροχιά νίκης (72-61), για να φτάσουν στο τελικό 74-67.