Μπάσκετ Α1: Ο Άρης έπρωξε τον Ηλυσιακό στον «γκρεμό»

Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014 18:42
UPD:18:46
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Ο Άρης πέρασε εύκολα από τα Ιλίσια απέναντι στον Ηλυσιακό, του οποίου επικράτησε 63-51 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής και τον έστειλε ακόμη πιο κοντά στην Α2.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο επέβαλαν την κυριαρχία τους και έφτασαν στην επιτυχία.

Με εξαιρετική άμυνα ως το 38΄ κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι σε αυτή την περίοδο, την ώρα που αυτοί έτρεξαν σερί 14-0 με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Πελεκάνο.

Ο Άρης πήρε διαφορά ασφαλείας (57-44) και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, αν και στην τρίτη περίοδο τα πολλά λάθη (συνολικά 19) λίγο έλειψε να κοστίσουν στους «κίτρινους», όταν με επιμέρους σκορ 24-12 ο Ηλυσιακός είχε ανατρέψει την κατάσταση (44-43) στο κλείσιμο του δεκαλέπτου.

Το κάκιστο ποσοστό (13/50 διπ., 4/20 τριπ.) των γηπεδούχων, όμως, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο σερί του Άρη στην τελευταία περίοδο και μοιραία η αθηναϊκή ομάδα γνώρισε την ήττα.