Μπάσκετ Α1: Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 20:59
UPD:21:00
ICON PRESS/ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΙΑΚΟΣ

Με τον Σπανούλη να έχει πρωτίστως οργανωτικό ρόλο (10 ασίστ, μόλις 1/7 σουτ), ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε κυρίως στην άμυνά του για να οικοδομήσει διαφορά έντεκα πόντων και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 36-25.

Για τριάντα λεπτά ο Ολυμπιακός κινούνταν σε... «χαμηλές πτήσεις», στη συνέχεια όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης βελτίωσαν την απόδοσή τους και νίκησαν εύκολα, με 78-57, τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια 78-57, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στην Α1.

Αν εξαιρεθεί το αρχικό 7-2 στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, όμως μόνο στην τελευταία περίοδο κατόρθωσαν να δώσουν εύρος στη διαφορά, καθώς στο 30΄ προηγούνταν μόλις με επτά πόντους (51-44).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Ηλυσιακό να εκμεταλλεύεται τη νωθρότητα του Ολυμπιακού και να μειώνει σε 45-40 στο 27΄, με τρίποντα των Χατζή και Άντερσον.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ο Ματ Λοτζέσκι έγινε «εκτελεστής» και σημειώνοντας 12 (από τους συνολικά 21) πόντους σε αυτό το διάστημα, έδωσε στην ομάδα του τις λύσεις που χρειαζόταν για να φτάσει ο Ολυμπιακός στο άνετο 78-57.