Μπάσκετ Α1: Πρώτη νίκη για Ίκαρο με «θύμα» τον Απόλλωνα Πάτρας

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 19:38
UPD:19:41
EUROKINISSI/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Με νίκη «εγκαινίασε» το κλειστό της Κανήθου στην Α1 ο Ίκαρος Χαλκίδας, που επιβλήθηκε 72-64 του Απόλλωνα Πατρών στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και πανηγύρισε την πρώτη επιτυχία στο πρωτάθλημα.

Η κυριαρχία του Σάτον κάτω από τα καλάθια (11π. και 9ρ. στο πρώτο ημίχρονο) και η καλή οργάνωση από τον Γκόβενς απέφερε στους γηπεδούχους διαφορά 10-12 πόντων, την οποία διατήρησαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, χάρις και στην ευστοχία τους.

Με τρίποντο του Ουίλσον, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (52-56) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά έχασαν τις (αρκετές) ευκαιρίες που τους δόθηκαν για να μειώσουν ή και να ισοφαρίσουν.

Αυτό είχε ως συνέπεια οι παίκτες του Καλαφατάκη να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά, που πήγε στο +11 (68-57) με τρίποντο του Παπανικολόπουλου περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη και τελικά να πανηγυρίσουν την «παρθενική» επιτυχία τους στην ανώτατη κατηγορία.