Μπάσκετ: Στην παράταση ο ΠΑΟΚ νίκησε 79-75 τον Άρη

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013 23:40
UPD:20/10/2013 16:13
ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Το ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο ήταν συγκλονιστικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο.

«Εκδίκηση», για την ήττα-αποκλεισμό από τον Άρη στα προημιτελικά του κυπέλλου στην Πυλαία, πήρε ο ΠΑΟΚ. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε 79-75 των «κιτρίνων» στην παράταση κι έκανε το 2Χ2.

Το ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο ήταν συγκλονιστικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Στις δύο πρώτες περιόδου ο Άρης ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Κατάφερε να κλείσει το 20λεπτο στο +8 (38-30), ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Με σερί 11-0 στο ξεκίνημα του τρίτου 10λεπτου η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πέρασε μπροστά με 41-38 κι από κει και πέρα δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το 39΄. Στο τελευταίο λεπτό, όμως, οι γηπεεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και το 65-62 υπέρ του «δικεφάλου» έγινε 68-65 υπέρ των «κιτρίνων». Η «τρίποντη βόμβα» του Κούπερ, όμως, στα τελευταία 30 δεύτερα έστειλε το ματς στην παράταση (68-68).

Στο έξτρα πεντάλεπτο και πάλι ο ΠΑΟΚ 'ήταν πιο ψύχραιμος και με το Μπόγρη σε μία ακόμη μεγάλη βραδιά (21 πόντους με 9/13 δίποντα) έφτασε στη μεγάλη νίκη με 79-75. Εκτός του νεαρού σέντερ, πολύ καλοί ήταν και οι Χαραλαμπίδης, Κούπερ με 15 πόντους ο καθένας, ενώ στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Τσαϊρέλης έδωσε πολύτιμη βοήθεια (13π.)

Από τους γηπεδούχους ο Πελεκάνος με 19 και ο Αθηναίου με 17 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.