Μπάσκετ: «Διπλό» το Ρέθυμνο στη Ρόδο επί του Κολοσσού

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013 20:21
UPD:21:23
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΝΑΝΕΦ ΝΙΚΟΛΑΣ

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε το Ρέθυμνο, αυτή την φορά εκτός έδρας, με 76-66 επί του Κολοσσού Ρόδου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζάστιν Χερτ. Ο Αμερικανός του ΑΓΟΡ έκανε τα πάντα στο «Βενετόκλειο» και με 25 πόντους (6/7 τρίποντα) ήταν αυτός που οδήγησε τους Κρητικούς στη δεύτερη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα πάντα κρίθηκαν στη δεύτερη περίοδο, όπου η ομάδα του Ρεθύμνου έκανε σερί 18-0 και προηγήθηκε με 39-27 στο τέλος του πρώτου 20λεπτου. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και ξαναμπήκαν στο ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή και γνώρισαν τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα.

Η διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου ξεπέρασε και τους 20 πόντους (55-34), ωστόσο, οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν, βελτίωσαν την άμυνά τους και μπήκαν στο παιχνίδι με τρίποντο του Παπαντωνίου (60-56) στο 34΄. Με σερί 7-0 οι Ρεθυμνιώτες  ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (67-56) κι έφτασαν στη νίκη.