Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 20:25
UPD:20:31
ΑΠΕ-ΜΠΕ/Π. ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Φωτογραφία αρχείου.

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 και μάλιστα μακριά από την έδρα του πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ, που επικράτησε της Κηφισιάς με 95-84 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Δράμας είχε βρεθεί να χάνει ακόμη και με διαφορά 15 πόντων (18-33) στο ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου, καθώς δεν μπορούσε να περιορίσει τη δράση του Κρόκερ (14 πόντοι στην πρώτη περίοδο), όμως έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά έφτασε σε μια μάλλον άνετη επικράτηση.

Το 30ο λεπτό βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με βραχεία κεφαλή (62-59), αλλά στην τελευταία περίοδο ο Πολκ πήρε... «φωτιά». Με τέσσερα τρίποντα ο Αμερικανός γκαρντ έφερε τον ΚΑΟΔ στο +12 (67-79) και παρά την (προσωρινή) μείωση του σκορ (71-79), οι παίκτες του Μάρκοβιτς δεν απειλήθηκαν ως τη λήξη.