Ισοπαλία 2-2 στους «Ζωσιμάδες» για ΠΑΣ Γιάννινα και Πανθρακικό

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015 19:09
UPD:19:51
INTIME SPORTS/ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ
Η ομάδα της Ηπείρου έχασε την ευκαιρία να βρεθεί ισόβαθμη του Ατρόμητου στην έβδομη θέση και να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την πρώτη πεντάδα, ενώ η ομάδα της Θράκης παρέμεινε στους 17 βαθμούς και τη 14η θέση.

Τη δεύτερη συνεχή ισοπαλία και μάλιστα με το ίδιο σκορ κατέγραψε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΣ Γιάννινα, που μετά το 2-2 στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα την περασμένη Τετάρτη δεν κατόρθωσε σήμερα να κάμψει την αντίσταση του Πανθρακικού, παρότι προηγήθηκε δύο φορές.

Το σκορ στους «Ζωσιμάδες» άνοιξε στην πρώτη τελική προσπάθεια που καταγράφηκε στην αναμέτρηση και ήταν το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 10΄ με την κεφαλιά του Μανιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ίλιτς.

Αίφνης ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, το παιχνίδι έγινε κακό και χρειάστηκε να χρονόμετρο να δείξει ότι το παιχνίδι είχε φτάσει στο 38ο λεπτό για να ξαναδούν οι θεατές αξιόλογη φάση: τότε ο Τσουκαλάς βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της ακριτικής ομάδας.

Το πιο εντυπωσιακό μέρος του αγώνα ήταν αναμφίβολα το πρώτο τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και καταγράφηκαν οι μεγαλύτερες συγκινήσεις στο παιχνίδι. Οι Θράκες έφτασαν στην ισοφάριση στο 49΄ με τον Χασομέρη από γύρισμα του Τσουμάνη, για να ξαναδώσει προβάδισμα στον ΠΑΣ ο Μανιάς στο 57΄, με σουτ αυτή τη φορά.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, με τους γηπεδούχους του Γιάννη Πετράκη ωστόσο να διαχειρίζονται το παιχνίδι και να χάνουν ακόμη μία ευκαιρία στο 73΄, όταν ο Αθανασιάδης επενέβη αποτελεσματικά σε επικίνδυνο γύρισμα του Γιάκου. Νέο σουτ του ίδιου παίκτη στο 80΄ είχε την ίδια κατάληξη, για να έρθει τελικά η «ψυχρολουσία» στο 84΄ από τον Κάσες, που νίκησε τον Βελλίδη