Champions League: Άνετη πρόκριση για Παρί με δεύτερη νίκη επί της Λεβερκούζεν

Τετάρτη, 12 Μαρτίου 2014 23:40
UPD:23:51
REUTERS/CHARLES PLATIAU

Φάση του αγώνα.

Ύστερα από ωραίο παιχνίδι, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-1 στο «Παρκ ντε Πρενς» την Μπάγερ Λεβερκούζεν και επικύρωσε και τυπικά την πρόκιση στα προημιτελικά, καθώς ουσιαστικά είχε περάσει μετά τον πρώτο αγώνα, όταν διέλυσε τους Γερμανούς στο «Μπάι Αρένα» με 4-0.

Η έλλειψη άγχους από τπυς δύο αντίπαλους (και το ροτέισον του Μπλαν) είχε ως επακόλουθο να διεξαχθεί ένα γρήγορο παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και τη Λεβερκούζεν να ανοίγει νωρίς το σκορ με τον Σίντνεϊ Σαμ στο 6ο λεπτό.

Επτά λεπτά αργότερα ο Μαρκίνιος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια είχαν δοκάρι με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 18΄. Στη συνέχεια ακολούθηκε η ανατροπή του Ντερντιγιόκ από τον Ζαλέ στην περιοχή της Παρί και το πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 28΄.

Ο Ρόλφες ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σαλβατόρε Σιρίγκου απέκρουσ. Στο 53΄ ο Εζεκιέλ Λαβέτσι έδωσε το προβάδισμα στην Παρί διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, ενώ στο 68΄ ο Εμρέ Τσαν αντίκρισε (για θέατρο) δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.