Champions League: Στα προημιτελικά η Ατλέτικο με θρίαμβο (4-1) επί της Μίλαν

UPD:23:59
REUTERS/JUAN MEDINA

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια, προκρίθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησαν 4-1 της Μίλαν στην ισπανίκη πρωτεύουσα και πήραν το «εισιτήριο» με δύο νίκες, καθώς είχαν περάσει με 1-0 και από το Μιλάνο.

Το σκορ άνοιξε με εξαιρετικό βολ-πλανέ ο Ντιέγκο Κόστα στο 5΄. Ο Κακά ισοφάρισε με κεφαλιά στο 27΄ και ξαναέβαλε τους «ροσονέρι» σε τροχιά πρόκρισης, όμως μόνο για λίγα λεπτά.

Πριν λήξει το ημίχρονο, στο 40΄ ο Αρντά Τουράν έγραψε το 2-1 για τους γηπεδούχους, που είχαν και δοκάρι στο 48΄ με τον Γκάμπι.

Η Μίλαν παραδόθηκε μετά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων κι έτσι ο Ραούλ Γκαρθία στο 71΄ και ο Ντιέγκο Κόστα στο 85΄ διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.