Μπάσκετ Α1: Έβγαλε την «υποχρέωση» με Κολοσσό ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 05 Φεβρουαρίου 2014 20:56
UPD:21:47
ICON PRESS/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει μια «επαγγελματική» νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Κολοσσό Ρόδου, του οποίου επιβλήθηκε με 77-68 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε απόντες τους Μπέγκιτς, Πρίντεζη και Λοτζέσκι, αλλά δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει απόρθητη την έδρα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Σμιθ κοντά στο καλάθι και ο Νάτζφεϊ από τα 6.75 εκμεταλλεύτηκαν το μέτριο ξεκίνημα του Ολυμπιακού και έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 16-10 στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν αμέσως και με τον Σπανούλη σε ρόλο εκτελεστή και τον Ντάνστον κυρίαρχο της ρακέτας έτρεξαν σερί 8-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (18-16).

Ο Ντάνσον δεν αναχαιτιζόταν κοντά στο καλάθι, ο Περπέρογλου έδωσε βοήθεια από την περιφέρεια και οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκαν στο 12΄ με 26-18, ενώ λίγο αργότερα με τους Σπανούλη, Περπέρογλου και Καββαδά ως «αιχμές» ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια στο +9 (39-30), με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να σημειώνει στο 17΄ τους πρώτους πόντους στο ντεμπούτο του στον πρωταθλητή Ευρώπης.

Με τον Σπανούλη να παρακολουθεί το τρίτο δεκάλεπτο από τον πάγκο οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τον Περπέρογλου, ενώ στο ίδιο διάστημα πολύ απόδοση είχε ο Παπαπέτρου, με τον Έλληνα φόργουορντ να εκμεταλλεύεται την απουσία των Λοτζέσκι, Πρίντεζη και να παίρνει προσπάθειες φτάνοντας τους 12 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε ενέργεια από την άμυνα και χωρίς να απειληθεί μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +15 (60-45), «κλειδώνοντας» τη νίκη και φτάνοντας με άνεση στο τελικό 77-68.