Μπάσκετ Α1: Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Άρης

Τετάρτη, 05 Φεβρουαρίου 2014 18:33
UPD:18:48
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩ

Ο παίκτης του Άρη Μιχάλης Πελεκάνος (δεξιά) που έχει την μπάλα στην κατοχή του μαρκάρεται από τον παίκτη του Ρεθύμνου Αβραάμ Καλλινικίδη (αριστερά).

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, που μετά από δύο συνεχή αρνητικά αποτελέσματα νίκησε στο «Αλεξάνδρειο» τον ΑΓΟ Ρεθύμνου με 73-67.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 21-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη πέτυχαν μόλις πέντε πόντους ως το ημίχρονο, έναντι 19 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ενώ όμως η εικόνα της 2ης περιόδου έδειχνε πως ο Άρης δεν θα δυσκολευτεί στη συνέχεια, η ομάδα της Κρήτης επέστρεψε αποφασισμένη για την ανατροπή. Με πίεση στην άμυνα και σκόρερ τον Καλαμπόκη επιθετικά, ο οποίος έφτασε τους 21 πόντους στο 30΄, «απάντησε» με επιμέρους σκορ 10-23.

Ο ΑΓΟΡ «ροκάνισε» τη διαφορά, υποχρεώνοντας σε λάθη τον αντίπαλό του και στο 30΄ είχε ισοφαρίσει σε 49-49, ενώ φτάνοντας στο 38΄ το παιχνίδι ήταν επίσης ισόπαλο (63-63).

Το 3ο φάουλ του Ράιτ έστειλε τον Αθηναίου στη γραμμή των βολών, απ΄ όπου «έγραψε» το 65-63 και ύστερα ο ίδιος, από την ίδια θέση, το 67-63 και με 1/2βολές ο Πελεκάνος το 68-63.

Ο ΑΓΟΡ μείωσε με 2/2 βολές του Ράιτ, ο Αθηναίου και πάλι με μία βολή διαμόρφωσε το 69-65 και τελικά στη «ρουλέτα» των βολών ο Άρης αύξησε τη διαφορά ως το τελικό 73-67.