Μπάσκετ Α1: Λαχτάρισε αλλά νίκησε ο Παναθηναϊκός στη Δράμα

Τετάρτη, 05 Φεβρουαρίου 2014 19:37
UPD:21:10
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο παίκτης του ΚΑΟΔ Στίγκερς Ντάντι (Δ) μαρκάρει τον παίκτη του Παναθηναϊκού Λασμέ Στεφάν (Α).

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ στη Δράμα και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης αλλά και την αστοχία στις βολές των Βον και Τζόουνς για να κάμψει την αντίσταση του ΚΑΟΔ με 87-85, που μετά τον Ολυμπιακό λίγο έλλειψε σήμερα να νικήσει και τους «πράσινους».

Η μακεδονική ομάδα ξεκίνησε καλά, δεν φοβήθηκε τον αντίπαλό της και ακολουθούσε από κοντά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 21-18.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ξέφυγαν λίγο αργότερα με 28-23, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 32-31 αλλά τελικά οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια οδηγώντας στο σκορ με 40-36.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Τα έξι λάθη στην τρίτη περίοδο και η επιθετική αφλογιστία για περίπου τρία λεπτά επέτρεψαν στην ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς να ξεφύγει με 59-51, για να μειώσει με βολές ο Γκιστ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Ο ΚΑΟΔ ήταν μπροστά με 67-63 όταν με σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα , αλλά Μπράουν και Στίγκερς έφεραν την ομάδα τους στο +1 (71-70) ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Με 2/2 βολές ο Διαμαντίδης έκανε το 71-72, ο Στίγκερς αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Βον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ, με ελάχιστο χρόνο να απομένει. Ο Αμερικανός όμως έμελλε να αποδειχθεί μοιραίος, αφού έχασε τη δεύτερη βολή και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 81-77, ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 80-81. Το τρίποντο του Ματσιούλις 15΄΄ πριν τη λήξη έκανε το 80-84, ο Μπράουν με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ο Κάρι με 1/2 βολές έγραψε το 83-85, ο Μπράουν τον μιμήθηκε για το 84-85, ο Διαμαντίδης έκανε το 84-87 και ο Τζόουνς, επίσης με μία βολή, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.