Μπάσκετ Α1: Νίκη με... άγχος για Παναθηναϊκό

Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου 2014 21:11
UPD:21:31
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Ο Παναθηναϊκός έκανε… ντέρμπι στο τέλος την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πατρών, με την οποία ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική, αλλά νίκησε την αχαϊκή ομάδα στο ΟΑΚΑ με 81-73 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ως πρωταθλητής χειμώνα.

Ο Απόλλωνας είχε καλή κυκλοφορία και ήταν πιο εύστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ βγάζοντας αιφνιδιασμούς με τους Ρος και Ουίλσον προηγήθηκε 17-14 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φώτσης έκανε την αρχή από τα 6.75, για να ακολουθήσουν στο σκοράρισμα οι Κάρι και Ματσιούλις, ενώ με «σφιχτή» άμυνα οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (35-26).

Με τους Μπράμος και Διαμαντίδη «ζεστούς» από το τρίποντο και τον Λάσμε να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 24΄ με διαφορά 19 πόντων (48-29).

Αίφνης, όμως, σαν να έγινε μπλακ άουτ στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η άμυνα των γηπεδούχων άρχισε να «μπάζει» και ο Απόλλωνας, προεξαρχόντων Λιανού, Ρος και Ουίλσον δημιούργησε σκορ 7-21 και έφτασε έως και το -2 (53-55) με τρίποντο του Ουίλσον.

Ο Αργυρόπουλος συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και στο 39΄ μείωσε και πάλι στο -5 (78-73), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Μπράμος ευστόχησε σε τρίποντο (81-73) και έριξε οριστικά την αχαϊκή ομάδα στο καναβάτσο.