Μπάσκετ Α1: Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Νέα Σμύρνη

Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2014 19:28
UPD:19:33
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Στη δεύτερη θέση της Α1 αναρριχήθηκε με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 77-66 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης τον Πανιώνιο για τη 13η αγωνιστική ξεπερνώντας γρήγορα τη βαριά ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο, την περασμένη Πέμπτη.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν απόψε μια ομάδα μόνος του, σκοράροντας 26 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής με 6/10 τρίποντα, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε άλλους 13 και ο Στράτος Περπέρογλου 11 για την πειραϊκή ομάδα, που είχε να επιδείξει 22 ασίστ (έναντι 7 των γηπεδούχων) αλλά και 13 περισσότερα ριμπάουντ.

Οι ΜακΚόλουμ (19π.) και Λάνγκφορντ (15π.) ήταν οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και στη δεύτερη διατηρούσε μεν το προβάδισμα, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερνε να μειώνει φτάνοντας στο 33-34 στο 17΄, με τρίποντο του ΜακΚόλουμ.

Έκτοτε οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-6 (48-39 στο ημίχρονο) με τον Βασίλη Σπανούλη να μετρά ήδη 19 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ έφτασαν και στο +13 (52-39), με το έκτο τρίποντο του αρχηγού τους και καλάθι του Σίμονς.

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος έκανε προσπάθεια για ανατροπή, μείωσε σε 59-66, αλλά ένα τρίποντο από τον Λοτζέσκι (3/3) μαζί με το έμμεσο τρίποντο του Μάντζαρη που ακολούθησε έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού.