Μπάσκετ Α1: «Ανάσα» για Ηλυσιακό η νίκη επί του ΑΓΟΡ

Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2014 19:42
UPD:19:43
ICON/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Με πρωταγωνιστές τους Άντερσον (29π.), Χατζή (20π.) και Στέφενς (14π., 11ρ.), ο Ηλυσιακός υποχρέωσε σε πέμπτη διαδοχική ήττα τον ΑΓΟ Ρεθύμνου (86-72), στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Ιλισίων για τη 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών, ενώ με την τέταρτη νίκη στον πρώτο γύρο η ομάδα των Ιλισίων «ξεκόλλησε».

Ο ΑΓΟΡ ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε 3-7 και 9-18, αλλά ο Ηλυσιακός αντέδρασε και μείωσε σε 15-18, ενώ ο Χατζής έκανε με τρίποντο το 25-21.

Στο 16ο λεπτό οι Κρήτες πέρασαν με 3 (28-25) αλλά η συνέχεια ανήκει στον Ηλυσιακό, αφού μέχρι το ημίχρονο είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στο +11 (41-30) με προσπάθειες του Κέβιν Άντερσον.

Στην αρχή της 3ης περιόδου ο Ηλυσιακός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (45-34, 48-40), όμως ο ΑΓΟΡ επιχείρησε την ανατροπή με τον Χαρτ (48-42) στο 23ο λεπτό του αγώνα.

Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ προσπέρασαν και στο 30΄ είχαν ξεφύγει με +5 (54-59) αλλά τότε καθοριστική αποδείχθηκε η εμπειρία του Νίκου Χατζή και η ικανότητα  του Άντερσον, που κράτησαν την ομάδα τους στο παιχνίδι και βοήθησαν πολύ για τη νίκη.