Μπάσκετ Α1: «Λαχτάρισε» αλλά νίκησε τον Ηλυσιακό ο Πανιώνιος

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 20:28
UPD:20:36
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Ο Παναγιώτης Καυκής του Ηλυσιακού (Κ) προσπαθεί να ξεφύγει από την επιτήρηση του Βασίλη Καββαδά του Πανιωνίου (Δ).

Ο Πανιώνιος διατήρησε αήττητη την έδρα του στη φετινή Α1, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει από τον πολύ καλή Ηλυσιακό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έφτασε στην ανατροπή και την τελική επικράτηση με 69-64.

Στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-6, αλλά από εκείνο το σημείο και ύστερα αναγκάστηκαν να ακολουθούν στο σκορ, απόρροια της αστοχίας (5/19 τρίποντα, 15/40 δίποντα, 24/33 βολές) και της αδυναμίας να ανακόψουν το ρυθμό των φιλοξενουμένων.

Οι «κυανέρυθροι» διατηρήθηκαν πάντως κοντά στο σκορ και προς το λυκόφως της αναμέτρησης, με κυριαρχία στον αέρα και καλή άμυνα που υποχρέωσε τον Ηλυσιακό σε 16 λάθη, έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-3, προσπερνώντας με 63-59 ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και διατηρώνας το προβάδισμα ως το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την τέταρτη εκτός έδρας φετινή ήττα και συνολικά πέμπτη στις επτά αγωνιστικές της φετινής Α1.