Μπάσκετ: «Περίπατος» Ολυμπιακού στο Ρέθυμνο

Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2013 18:20
UPD:19:10
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Ο Ολυμπιακός παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα της Α1 Ανδρών για φέτος, μετά την έκτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές και «θύμα» αυτή τη φορά τον ΑΓΟ Ρεθύμνου, του οποίου επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» 103-79 και τον υποχρέωσε στην τρίτη φετινή ήττα του.

Κορυφαίος για τον πρωταθλητή Ευρώπης ο Περπέρογλου, με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο στα 22 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Πέτγουεϊ στην επιστροφή του στο Ρέθυμνο ως αντίπαλος (13 πόντοι).

Μετά το 23-12 που προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, το υπόλοιπο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε «παράσταση» του Ολυμπιακού, που έφτασε στο 42-27.

Παρά τις προσπάθειες του Γκάμπριελ, η πειραϊκή ομάδα δεν απειλήθηκε στο υπόλοιπο. Στις αρχές της 3ης περιόδου ο Πρίντεζης πέτυχε διαδοχικούς πόντους και στη συνέχεια τη «σκυτάλη» παρέλαβαν ξανά οι Πέτγουεϊ, Περπέρογλου, που έφεραν το ματς στο 54-79 στο 30΄, βάζοντας ουσιαστικά τους τίτλους τέλους.