Μπάσκετ Α1: Νικηφόρο πέρασμα του Κολοσσού από τη Δράμα

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 18:48
UPD:18:56
ΑΠΕ-ΜΠΕ/PIXEL

Ο Χριστόφορος Στεφανίδης του Κολοσσού (Α) μαρκάρεται από τον Φίλιπ Τσοβιτς του ΚΑΟΔ (Δ).

Σημαντική εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια παραμονής του στην κατηγορία σημείωσε ο Κολοσσός Ρόδου, επιβληθείς με 79-76 του ΚΑΟΔ στη Δράμα, στην πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του και συνολικά δεύτερη στο πρωτάθλημα.

Με τον Μπράουν σε εξαιρετική κατάσταση (14 πόντοι χωρίς άστοχο σουτ στο πρώτο ημίχρονο), οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν 37-27 στο 18΄, όμως η ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί » έτρεξε σκορ 16-6 στο τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου και στις αρχές του τρίτου και ισοφάρισε σε 43-43 στο 24΄.

Από εκεί και ύστερα ο αγώνα εξελίχθηκε σε ντέρμπι ως το τέλος. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 68-62 τέσσερα λεπτά πριν τοη λήξη, αλλά ο Στεφανίδης μείωσε με τρίποντο σε 70-69 στο 37:40 και με κάρφωμα ο Σμιθ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Κολοσσό, ενώ με τρίποντα των Παπαντωνίου και Σίμπσον οι Ροδίτες έφτασαν στη μεγάλη νίκη.