Champions League: Βήμα πρόκρισης στους «8» η Ρεάλ

Τετάρτη, 17 Φεβρουαρίου 2016 23:39
UPD:18/02/2016 00:58
EPA/ETTORE FERRARI

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Για 57 λεπτά η Ρεάλ ήταν εγκλωβισμένη στην τακτική και τα αμυντικά σχήματα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, όμως το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο σε εκείνο το σημείο απλοποίησε την κατάσταση για τη «βασίλισσα» ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη, στις 8 Μαρτίου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε μόνο δύο καλές ευκαιρίες, απόρροια του σφιχτού παιχνιδιού των «τζαλορόσι». Στο 33΄ ο Ρονάλντο από αριστερά ύψωσε για τον Μαρσέλο, που σούταρε εν κινήσει στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Σέζνι.

Στο 45΄ και σε αντεπίθεση η Ρόμα, ο Ελ Σαραουΐ μπήκε ταχύτατα από αριστερά αλλά τη στιγμή που ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Νάβας έκανε σωτήριο τάκλιν ο Βαράν και αποσόβησε μια πολύ δύσκολη για την εστία του κατάσταση.

Στο 57΄ σημειώθηκε το πρώτο γκολ του αγώνα, όταν στην επίθεση που εκδηλώθηκε από αριστερά ο Μαρσέλο βρήκε τον Ρονάλντο, εκείνος με γνωστή ντρίμπλα του «άδειασε» τον Φλορέντσι και με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1, για να διπλασιάσει στο 86΄ ο Χεσέ γράφοντας το (τελικό) 0-2.