Σούπερ Λίγκα: «Πλώρη» για την 3η θέση ο Αστέρας Τρίπολης

Κυριακή, 22 Μαρτίου 2015 19:11
UPD:19:12
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο ματς έκανε ο Αστέρας Τρίπολης. Αν και οι Κρητικοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τη συμπλήρωση του 2ου λεπτού με το σουτ του Ολαϊτάν, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 9΄.

Στο -3 από τον τρίτο της βαθμολογίας, ΠΑΟΚ, βρίσκεται από σήμερα ο Αστέρας Τρίπολης, μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι Αρκάδες χωρίς να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης ήταν ουσιαστικοί και φρόντισαν από πολύ νωρίς να βάλουν τις βάσεις για το «τρίποντο». Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς κι έτσι η μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος.

Από το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Κουρμπέλης σηκώθηκε πιο ψηλά από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με καρφωτή κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ του Αρκάδες (1-0).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τους Κρητικούς να προσπαθούν για την ισοφάριση, χωρίς, ωστόσο, να δημιουργούν τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 44΄, μάλιστα, οι όποιες ελπίδες είχαν για να αναστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση εξαφανίστηκαν, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ.

Ο Μπαράλες ανατράπηκε στην περιοχή από τον Λυκογιάννη και ο Ζαχαριάδης υπέδειξε το πέναλτι. Ο Αργεντινός με το 14ο εφετινό του γκολ (πρώτος σκόρερ) έκανε το 2-0 κι έβαλε τις βάσεις για το άνετο «τρίποντο».

Στο δεύτερο μέρος παίχτηκε ανοιχτό ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι (Ρόλε για τους γηπεδούχους, Λουβιόν για τους φιλοξενούμενους) και τελικά στις καθυστερήσεις ο Εργοτέλης μείωσε με το αυτογκόλ του Ζησόπουλου με κεφαλιά.