Μπάσκετ: Νίκη πρωτιάς για Ολυμπιακό στην Πυλαία

Δευτέρα, 16 Μαρτίου 2015 20:50
UPD:21:17
INTIME SPORTS/ΣΙΑΜΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Η πειραϊκή ομάδα σημείωσε τη 19η νίκη σε 20 παιχνίδια στην Α1.

Οι πολλές απουσίες με τις οποίες μετέβη στη Θεσσαλονίκη (Σπανούλης, Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλης, Κατσίβελης) αλλά και τα απρόοπτα που προέκυψαν στη διάρκεια της αναμέτρησης (τραυματισμός Λαφαγιέτ) δεν πτόησαν τον Ολυμπιακό, που πραγματοποιώντας την πληρέστερη φετινή εμφάνισή του στο πρωτάθλημα νίκησε στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ με 88-72.

Η πειραϊκή ομάδα σημείωσε τη 19η νίκη σε 20 παιχνίδια στην Α1 αντιδρώντας άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στην Ευρωλίγκα, διατήρησε την πρωτοπορία στην κατάταξη με διαφορά μίας νίκης από τον Παναθηναϊκό και όπως όλα δείχνουν η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι, στο ΟΑΚΑ.

Η πειραϊκή ομάδα ήταν απολύτως συγκεντρωμένη και σοβαρή, έπαιξε για 40 λεπτά πάνω στο πλάνο και την τακτική που είχε σχεδιάσει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με μια πανεύκολη νίκη, σε μια έδρα που μετά το ΟΑΚΑ και το ΣΕΦ είναι η δυσκολότερη του πρωταθλήματος.

Με μεγάλο ποσοστό ευστοχίας (5/10 τρίποντα, 15/21 δίποντα στο ημίχρονο) και ομαδικότητα  (11 ασίστ στο ίδιο διάστημα), ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά (7-18 στο 5΄), που έφτασε στο +19 στο 16΄ (24-43), χάρις στην επιβλητική επιθετική παρουσία των Πρίντεζη και Ντάρντεν.

Οι ατομικές ενέργειες των Λάνγκφορντ και Όντουμ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν στους 12 πόντους (40-52) στο 23΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν πάλι στο + 19 (42-61), για να οδηγήσουν τη διαφορά στο +21 (47-68) στο 28ο λεπτό και ουσιαστικά να «τελειώσουν» το παιχνίδι.