Μπάσκετ: Πέρασε και από τη Δράμα ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 16 Μαρτίου 2015 18:55
UPD:19:13
INTIME SPORTS

Φωτογραφία του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από άλλη μία δύσκολη έδρα της Α1, επικρατώντας στη Δράμα του ΚΑΟΔ με 81-65 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής. Για τους «πράσινους», που περιμένουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για να δουν αν θα ισοβαθμήσουν με τους «ερυθρόλευκους», ήταν η 18η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Με τους Σλότερ και Γιάνκοβιτς να ανοίγουν την αντίπαλη άμυνα έξω από τα 6.75 και τον Μπατίστα να κυριαρχεί στις ρακέτες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 16-13, ο Μισέλ ξανάφερε μπροστά τους γηπεδούχους (21-17), αλλά οι… εμπνεύσεις του Διαμαντίδη, που είχε ήδη μοιράσει 5 ασίστ, έφεραν τους «πράσινους» προηγούμενους στο δεκάλεπτο με 25-24.

Κάπως έτσι κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 18΄ σε 34-36 με βολές του Παπαμακάριου, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-8 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας στείλει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (36-44).

Με τον Διαμαντίδη σολίστ και τους Μπατίστα – Γκιστ… εκτελεστικά όργανα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +13 (43-56). Στο παρκέ μπήκαν οι Μποχωρίδης και Χαραλαμπόπουλος για να πάρει «ανάσες» ο αρχηγός, αλλά ακόμη κι έτσι το «τριφύλλι» έφτασε στο 30΄ προηγούμενος με 62-51.

Κάπου εκεί όμως η απόδοση του Παναθηναϊκού άρχισε να φθίνει και ο Παπαμακάριος με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο -6 (60-66) στο 33’. Η επαναφορά του Διαμαντίδη όμως και η βελτίωση της άμυνας, που άφησε τον ΚΑΟΔ χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά, έφερε το 60-76 και το παιχνίδι κρίθηκε.