Επέστρεψε στις νίκες ο Αστέρας Τρίπολης, 1-0, τον Πλατανιά

Τετάρτη, 04 Φεβρουαρίου 2015 19:22
UPD:19:46
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Το γκολ του Ματίας Ιγκλέσιας στο 60ό λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», με τον Αστέρα Τρίπολης να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 1-0 επί του Πλατανιά.

Καλύτερος ήταν ο Αστέρας στο πρώτο 45λεπτο, αλλά καθόλου ουσιαστικός στην τελική προσπάθεια.

Οι Αρκάδες είχαν τον έλεγχο του ματς, προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Ολιμπά με μακρινά σουτ, ωστόσο, κλασική ευκαιρία δεν είχαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Κρητικοί είχαν σωστή αμυντική τακτική και μπορεί να μην επισκέφθηκαν πολλές φορές τη μεγάλη περιοχή του Κοσίσκι, αλλά ήταν η ομάδα που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Συγκεκριμένα στο 43΄ ο Ιτούα έπιασε την κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος τη λάθος συνεννόηση ανάμεσα στους Κοσίσκι-Σανκαρά, κι έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι.

Χωρίς να είναι αισθητά καλύτερος στην επανάληψη, ο Αστέρας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 60΄ με τον Ματίας Ιγκλέσιας, ο οποίος απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολιμπά, ο οποίος έκανε τεράστιο λάθος στο μακρινό φάουλ του Μάσα.