Σούπερ Λίγκα: «Περίπατος» του ΠΑΟΚ με ΟΦΗ (4-0) και...κορυφή

Κυριακή, 28 Σεπτεμβρίου 2014 22:20
UPD:22:21
MOTIONTEAM/ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Τέσσερα 24ωρα πριν την ευρωπαϊκή του αναμέτρηση με τη Γκινγκάμπ, το συγκρότημα του Άγγελου Αναστασιάδη απέδειξε ότι το ανεπιτυχές αποτέλεσμα με τους Πόντιους, την περασμένη Πέμπτη, ήταν μία...κακή παρένθεση.

«Φωτοβολίδα» αποδείχθηκε η ήττα του ΠΑΟΚ στο κύπελλο από την Καλαμαριά (0-1). Ο «δικέφαλος» του Βορρά συνέτριψε με 4-0 τον ΟΦΗ στην Τούμπα και από σήμερα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη Σούπερ Λίγκα, μετά από 5 αγωνιστικές.

Με εκπληκτικό passing game στα πρώτα 45 λεπτά, διαρκές πρέσινγκ και σχεδόν απόλυτη ευστοχία, ο ΠΑΟΚ έκλεισε προηγούμενος με 4-0, δίδοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στην επανάληψη.

Ο ΟΦΗ αιφνιδιάστηκε στο 2ο λεπτό κι από κει και πέρα κατέρρευσε. Μέσα σε 18 λεπτά (27΄-45΄) δέχτηκε τρία γκολ και γνώρισε την πιο βαριά ήττα του στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Ο Ρατς στο 2΄ και στο 43΄ με απευθείας κτύπημα φάουλ εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή του «δικεφάλου». Στο 22΄ ο Λόρια και το δοκάρι σταμάτησαν τα σουτ των Σκόνδρα και Κάτσε, ωστόσο, στο 27΄ ο Μακ με άψογο τελείωμα έκανε το 2-0. Ακριβώς στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Αθανασιάδης, αφού προηγουμένως η μπάλα είχε βρει δύο φορές στο δοκάρι του Λόρια, πέτυχε το 4-0 κι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Το ευρύ σκορ του πρώτου μέρους ήταν λογικό να...ρίξει το ρυθμό του ΠΑΟΚ στην επανάληψη. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να πετύχε το «γκολ της τιμής» και στο 66΄ είχε την ευκαιρία με το δοκάρι να σταματάει το σουτ του Τζορτζ.