«Άνθισε» στα Περιβόλια ο Αστέρας Τρίπολης, 1-0 τον Πλατανιά

Σάββατο, 27 Σεπτεμβρίου 2014 17:50
UPD:18:20
ICON PRESS/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Μετά τα πρώτα λεπτά, διάστημα στο οποίο οι αντίπαλοι υπήρξαν επιφυλακτικοί , ο Πλατανιάς βγήκε στην επίθεση για να αναζητήσει το γκολ κι έφτασε κοντά στην επίτευξή του στο 15΄, όταν ο Κοσίτσκι μπλόκαρε το σουτ του Μενδρινού.

Με «διπλό» άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα, καθώς με γκολ του Μπαράλες στο λυκόφως της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε στα Περιβόλια του Πλατανιά με 1-0 κάνοντας βαθμολογικό άλμα.

Στο 20΄ ο τερματοφύλακας του Αστέρα επενέβη εκ νέου σωτήρια στην προσπάθεια του Ιτούα αποκρούοντας το κοντινό σουτ, ενώ στο 37΄ ήταν και πάλι ο Κοσίτσκι που με εκπληκτικό τρόπο απέκρουσε το πλασέ του Τόρες.

Το ημίχρονο έκλεισε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα της Τρίπολης στις καθυστερήσεις, όταν ο Πάρα έβγαλε μόνο τον Μάσα απέναντι στον Ολιμπά αλλά ο Αργεντινός πέταξε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ

Ο παίκτης του Αστέρα Τρίπολης Papa Khalifa Ababacar Sankare (δεξιά) διαπληκτίζεται με τον παίκτη του Πλατανιά (αριστερά) κατά την διάρκεια του αγώνα Πλατανιά – Αστέρα Τρίπολης για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολιών.

Οι Αρκάδες βελτιώθηκαν στο δεύτερο μέρος, ξεκινώντας αυτοί επιθετικά τώρα κι έτσι στο 48΄ το σουτ του Πάρα μπλόκαρε ο Ολιμπά, ο οποίος στο 53΄ νίκησε εκ νέου τον επιθετικό των Αρκάδων, με τον Πλατανιά να απειλεί με τη σειρά του στο 63΄ με τον Τιε-Μπι (πλασέ άουτ) και στο 71΄ με τον Ιτούα (κεφαλιά άουτ).

Τη μοίρα του αγώνα σφράγισε τελικά ο Μπαράλες στο 87ο λεπτό, που με κοντινό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Πλατανιά δίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.