Παρασκευή, 25 Απριλίου 2014 00:00
UPD:00:04
REUTERS/RAFAEL MARCHANTE

Ο Λίμα της Μπενφίκα πανηγυρίζει το γκολ του.

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Μπενφίκα και Γιουβέντους για τη ρεβάνς του Τορίνο την ερχόμενη εβδομάδα, μετά το 2-1 των Λουζιτανών επί της «βέκια σινιόρα» στη Λισσαβόνα.

Μόλις στο 2ο λεπτό από κόρνερ του Μιραλέμ Σουλεϊμάνι, ο Γκαράι έπιασε κεφαλιά που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μπουφόν. Η Γιουβέντους άργησε να μπει στο παιχνίδι, αλλά σταδιακά πήρε τον έλεγχο και άρχισε να γίνεται απειλητική από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στο 55΄ ο Αρτούρ έκανε μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Πογκμπά, όμως δεν μπόρεσε να πράξει το ίδιο στο 73΄ όταν ο Κάρλος Τέβες έκανε το 1-1 σκοράροντας ύστερα από πέντε χρόνια σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ο αγώνας όδευε προς την ισοπαλία, αλλά στο 84΄ με υπέροχο γκολ του Λίμα η Μπενφίκα έφτασε στη νίκη.