Πέμπτη, 24 Απριλίου 2014 23:55
UPD:25/04/2014 00:10
REUTERS/JON NAZCA

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ απέκτησε η Σεβίλη, που θα παίξει την ερχόμενη εβδομάδα στο «Μεστάγια» απέναντι στη Βαλένθια για να υπερασπιστεί το «ξεκάθαρο» αποψινό 2-0 απέναντι στις «νυχτερίδες».

Η ομάδα της Ανδαλουσίας τελείωσε τον ημιτελικό με τους συμπατριώτες της από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας το 1-0 με τον Μπία στο 33΄, από ολοφάνερη θέση οφ σάιντ του σκόρερ πάντως και φτάνοντας στο δεύτερο και ενδεχομένως καθοριστικό γκολ με τον Μπάκα τρία λεπτά αργότερα.

Η Βαλένθια από την πλευρά της προσπάθησε στην επανάληψη, πίεσε προς το τέλος της αναμέτρησης αλλά ο Μπέτο ήταν «Κέρβερος», ταυτόχρονα όμως και τυχερός καθώς η κεφαλιά του Βάργκας στο 88ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του.