Μπάσκετ Α1: Χαμογέλασε ο Ηλυσιακός και ο Χατζής, 79-71 τον Ίκαρο

Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014 19:33
UPD:20:01
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια παραμονής στην Α1 μπάσκετ σημείωσε ο Ηλυσιακός, επιβληθείς 79-71 του Ίκαρου Χαλκίδας στο κλειστό των Ιλισίων, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνειδητοποιήσει το διακύβευμα της αναμέτρησης και μπήκαν στο παιχνίδι για να υποδυθούν το ρόλο του... καμικάζι. Παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ, εξασφάλισαν από νωρίς διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές Ιωάννου και Πίγκραμ (14-3 στο 5΄), ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το σκορ έγινε 30-15.

Αίφνης, όμως, σαν κάποιος να κατέβασε το... γενικό και οι παίκτες του Δημήτρη Κουστένη άλλαξαν ρόλο, καθώς έδειχναν έτοιμοι να «αυτοκτονήσουν»: από το 35-18 στο 15ο λεπτό, το σκορ έγινε 40-37 με σερί 5-19 μέσα σε τέσσερα λεπτά για τους φιλοξενούμενους!

Ο Ρόμπερτσον σκόραρε από όλες τις θέσεις, ενώ ο Γκαγκαλούδης οργάνωνε άψογα το παιχνίδι για τον Ίκαρο, που στις αρχές της τρίτης περιόδου κατάφερε να εκμηδενίσει τη διαφορά και με πέντε συνεχείς πόντους του Γκαγκαλούδη να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (45-47 στο 23΄).

Στο τέλος το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Γούντγουολ να αστοχεί σε διαδοχικές κρίσιμες επιθέσεις και τον Χατζή να αποδεικνύεται ψύχραιμος στις βολές για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στη νίκη με το τελικό 79-71.

Να σημειωθεί το μεγάλο ρεκόρ του Νίκου Χατζή, που από σήμερα είναι πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α1 με τους 19 πόντους που σημείωσε, καθώς έφτασε στους 5.184 και ξεπέρασε τον μέχρι σήμερα ηγήτορα, Άγγελο Κορωνιό, που μετρούσε με 5.170 πόντους στην κατηγορία.