Μπάσκετ Α1: Νίκες για Άρη και Απόλλωνα

Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014 18:17
UPD:19:23
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩ

Νικηφόρα συνέχισαν την πορεία τους στην Α1 Ανδρών Άρης και Απόλλωνας Πατρών, που στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής επιβλήθηκαν των Πανελευσινιακού και ΚΑΟ Δράμας με 75-61 και 83-81, αντίστοιχα.

Στη Θεσσαλονίκη, η «εξαφάνιση» του Πανελευσινιακού από το Αλεξάνδρειο, για 11 λεπτά ήταν και το κλειδί της νίκης των γηπεδούχων. Από το 13-13 στο 7:30 το σκορ εκτοξεύθηκε στο 35-17 στο 18΄ με σερί 22-4 με τους «κίτρινους» να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια.

Με τον Ούζας να σκοράρει 8 πόντους σε 4 λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 40-37 στο 24΄, τότε όμως με πρωταγωνιστές τους Μούρτο και Ασημακόπουλο ο Άρης έτρεξε σερί 9-0, έστειλε ξανά τη διαφορά στο +14 (51-37) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Στη Δράμα, οι φιλοξενούμενοι πατρινοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με ηγέτη τον Μιλουτίνοβιτς (10 πόντοι στην πρώτη περίοδο) άρχισαν να δημιουργούν διαφορά, η οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 24΄ με +13 (25-38).

Ενώ όμως οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τον Βον, καθώς ο Μπράουν άργησε να βρει ρυθμό, ο Απόλλωνας διέθετε μια ασταμάτητη τετράδα, με τους Ρος, Ντάνιελ, Πέτροβιτς και Μιλουτίνοβιτς να έχουν «ανοιχτή γραμμή» με το καλάθι και να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, είναι δε χαρακτηριστικό ότι στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι τέσσερις είχαν πετύχει 53 από τους 59 πόντους της ομάδας τους!

Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε, μετέτρεψε το 65-77 (37:30) σε 72-77, αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Γουΐλσον με τρίποντο ξεκαθάρισε την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, που έφυγαν από τη Δράμα νικητές με 83-81 με τον Βον να έχει για τους γηπεδούχους με 25 πόντους (10/13 δίποντα) και 17 ριμπάουντ (9 επιθετικά).