Ευρωλίγκα: «Στοπ» της Αρμάνι στον Παναθηναϊκό

Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2014 23:35
UPD:28/02/2014 01:30
EPA/MATTEO BAZZI

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε με ήττα από την Αρμάνι (75-77) το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της ιταλικής ομάδας, διάστημα στο οποίο βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους διαφορά, την οποία τελικά δεν κατόρθωσε να καλύψει παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης.

Η ομάδα του διάσημου Ιταλού σχεδιαστή μόδας, Τζόρτζιο Αρμάνι, υποχρέωσε τους «πράσινους» στην τέταρτη ήττα σε οκτώ αγωνιστικές στο Top-16 της Ευρωλίγκας (5ος όμιλος), όμως  ο πρωταθλητής Ελλάδας κράτησε τη διαφορά από τη νίκη στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου (73-57) στο ΟΑΚΑ.

Από το ισόπαλο 11-11 στο 5ο λεπτό με σερί 8-0 η Αρμάνι ξέφυγε με 19-11 και με συνεχή τρίποντα ξέφυγε με διψήφια διαφορά (27-15 στο 13΄, 37-19 στο 18΄). Οι Ιταλοί συντήρησαν τη διαφορά των 18 πόντων με επιθέσεις κοντά στο καλάθι, για να μειώσει ο Μπράμος με τρίποντο σε 41-26, που ήταν και σκορ του ημιχρόνου.

Από την τρίτη περίοδο και ύστερα, όμως, ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, ο Ράιτ έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στην επίθεση και οι «πράσινοι» άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά.

Με τους Γκιστ και Ράιτ να δίνουν λύσεις στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι χάρις στο επιμέρους σκορ 5-12 που έφερε το 64-61 στο 36΄, με τον Φώτση να ευστοχεί σε τρίποντο (64-59) και τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι.

Με βολές η Αρμάνι πέρασε 68-63 και με τρίποντο του Τσερέλα 71-65 στο 38΄. Ακολούθησε λάθος του Διαμαντίδη στην επίθεση και άστοχο τρίποντο του ίδιου στο 39΄, αλλά ο Φώτσης πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από τον Σάμιουελς κάνοντας με 2/2 βολές το 73-69.

Στα 30΄΄ πριν τη λήξη ο Μος είχε 1/2 βολές (74-69) και ο Ράιτ μείωσε στα 9΄΄ σε 74-71. Νέο φάουλ από Μπράμος και οι Ιταλοί ξέφυγαν με +5 (76-71). Ο Ράιτ συνέχισε να παλεύει, ο Διαμαντίδης μείωσε με 2/2 βολές σε 76-75, ο Λάνγκφορντ με μία βολή έγραψε το 77-75 και ο Ράιτ δεν πρόλαβε το χρονόμετρο στην τελευταία επίθεση.