Τένις: Πρόκριση για Ναδάλ και Φέντερερ, «Οδύσσεια» για Σαράποβα

Πέμπτη, 16 Ιανουαρίου 2014 13:37
UPD:13:47
REUTERS/DAVID GRAY

Ο Ραφαέλ Ναδάλ ξεπέρασε τον 17χρονο ομογενή (Αυστραλό υπήκοο) Θανάση Κοκκινάκη με 3-0 (6-2, 6-4, 6-2) σε μία ώρα και 55 λεπτά.

Ο Ρότζερ Φέντερερ προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open, μετά την εύκολη νίκη του επί του Σλοβένου Μπλαζ Κάβτσιτς με 3-0 (6-2, 6-1, 7-6), σε μία ώρα και 47 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Ελβετός τενίστας, πρώην νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, περιμένει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ισπανό Φερνάντο Βερντάσκο και τον Ρώσο Τεϊμουράζ Γκαμπασβίλι.

Άνετη πρόκριση και για τον Ραφαέλ Ναδάλ, που ξεπέρασε τον 17χρονο ομογενή (Αυστραλός υπήκοος) Θανάση Κοκκινάκης με 3-0 (6-2, 6-4, 6-2) σε μία ώρα και 55 λεπτά και θα παίξει με το νικητή της συνάντησης ανάμεσα στον Γάλλο Γκαέλ Μονφίλ και τον Αμερικανό Τζακ Σοκ.

Στις Γυναίκες, η Καρίν Κναπ άγγιξε μια μεγάλη έκπληξη καθώς λίγο έλλειψε να αφήσει εκτός το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, Μαρία Σαράποβα, με την Ιταλίδα να δινει μια τρομακτικής έντασης και διάρκειας (3:28 ώρες) μάχη στη «φλεγόμενη» λόγω καύσωνα (44 βαθμοί) «Rod Laver Arena».

Η Ρωσίδα πήρε το πρώτο σετ με 6-3, η Κναπ ισοφάρισε (6-4) και στη συνέχεια η Ιταλίδα βρέθηκε δύο πόντους μακριά από την επιτυχία: στο τρίτο σετ προηγήθηκε 8-7 αλλά με το σκορ στο 30-30 δεν βρήκε την επιπλέον ενέργεια που θα της έδινε μια πολύ μεγάλη πρόκριση.

REUTERS/JASON REED

Δύο επιθετικές απαντήσεις της Κναπ στο σερβίς της Σαράποβα ήταν ανακριβείς και επέτρεψαν στη Σιβηριανή να αναπνεύσει, δίνοντας ψυχολογία αλλά και μια νέα ευκαιρία στην πιο έμπειρη αντίπαλό της, η οποία δεν άφησε το momentum να πάει χαμένο.

Πολύ πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για την Βικτόρια Αζαρένκα, που ξεπέρασε άνετα με 2-0 (6-1, 6-4) την αντίσταση της Τσέχας Μπάρμπορα Ζαλάβοβα-Στρίσοβα, ενώ η Καρολίν Βοσνιάκι προχώρησε αποκλείοντας με 2-1 (6-0, 1-6, 6-2) την Αμερικανίδα Κριστίνα ΜακΧέιλ.