Τένις: Άνετη πρόκριση για Τζόκοβιτς και Μπέρντιχ, «ίδρωσε» ο Φερέρ

Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2014 13:09
UPD:13:13
EPA/FRANCK ROBICHON

Ο «Νόλε», νικητής των τριών τελευταίων διοργανώσεων και συνολικά τεσσάρων στη μακρινή ήπειρο (το 2008 η 4η) νίκησε 3-0 (6-0, 6-4, 6-4).

Όλα εύκολα για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο β΄ γύρο του Αυστραλιανού όπεν, με τον Σέρβο να «κατεδαφίζει» χειρουργικά τον Αργεντινό Λεονάρντο Μάγερ, ο οποίος περιέργως έχει γεννηθεί την ίδια ημέρα με τον Άντι Μάρεϊ (15 Μαΐου 1987).

Ο «Νόλε», νικητής των τριών τελευταίων διοργανώσεων και συνολικά τεσσάρων στη μακρινή ήπειρο (το 2008 η 4η) νίκησε 3-0 (6-0, 6-4, 6-4) χωρίς να σπαταλήσει ούτε μια σταγόνα ενέργειας: 12 άσοι και το πρώτο σετ κράτησε μόλις 22 λεπτά, επιτρέποντας μόνο οκτώ πόντους στον αντίπαλο.

Στα άλλα δύο σετ έγινε παιχνίδι αλλά χωρίς αποτέλεσμα για τον Μάγερ, τον οποίο ο Τζόκοβιτς νίκησε σε μία ώρα και 47 λεπτά και διεύρυνε το αήττητό του στην Αυστραλία σε 23 αγώνες.

Πολύ πιο περίπλοκο ήταν όμως το παιχνίδι για το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Νταβίντ Φερέρ, που απέναντι στον Γάλλο Αντριάν Μαναρινό χρειάστηκε τρεις ώρες και δύο λεπτά για να πάρει την πρόκριση με 3-1 (7-6, 5-7, 6-0, 6-3).

Εύκολη, αντίθετα, ήταν η επικράτηση του Τόμας Μπέρντιχ, που χτυπάει πάντοτε στο σερβίς με περισσότερο από 200 χλμ. και δεν άφησε περιθώριο στον Γάλλο Κένι Ντε Σέπερ, του οποίου επιβλήθηκε με 3-0 (6-4 6-1 6-3).

Επίσης στα τρία σετ (7-6, 6-4, 6-4) κρίθηκε η νίκη του Ρισάρ Γκασκέ επί του Ρώσου Νικολάϊ Νταβιντένκο, με τον Γάλλο τενίστα να έχει πανηγυρίσει στον αγώνα που προηγήθηκε την 350ή νίκη στην καριέρα του.