Ευρωλίγκα: Αήττητος συνεχίζει ο Ολυμπιακός

Πέμπτη, 19 Δεκεμβρίου 2013 21:31
UPD:21:49
EPA/LECH MUSZYNSKI

Αήττητος ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας, μετά το πέρασμα από την Πολωνία με 91-80 επί της Ζιέλονα Γκόρα, στην 10η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης θα συνεχίσει στον 5ο όμιλο της φάσης των «16», όπου θα υπάρξει ελληνικός... «εμφύλιος», αν ο Παναθηναϊκός καταλάβει τη 2η ή 4η θέση στον 4ο όμιλο. Οι Πολωνοί, που τερμάτισαν στην 6η θέση με απολογισμό (2 νίκες-8 ήττες), θα συνεχίσουν στο EuroCup, όπου θα τοποθετηθούν στον 15ο όμιλο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, έλεγχο των ριμπάουντ και τον Σπανούλη να σκοράρει προηγήθηκε στο 5΄ με 3-10. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσαν σε 10-12, αλλά Λοτζέσκι και Κατσίβελης εκτέλεσαν από τα 6.75 και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-22).

EUROLEAGUE BASKETBALL

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Ντάνστον να κυριαρχεί στον αέρα και τον Περπέρογλου να παίρνει τη σκυτάλη στην επίθεση από τον Σπανούλη, σημειώνοντας 12 πόντους, προηγήθηκαν με 24-34 στο 15΄, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο ξέφυγαν με +11 (32-43).

Με τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Περπέρογλου να σκοράρουν «κατά ριπάς» από τη γραμμή του τρίποντου ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο 25΄ για πρώτη φορά στους +15 (43-58), αλλά ένα διάστημα χαλάρωσης επέτρεψε στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ένα 13-6 και να μειώσουν στο 27΄ σε 56-64.

Ένα τρίποντο του Περπέρογλου κι άλλο ένα (συν ένα δίποντο) του Λοτζέσκι έφερε τους παίκτες του Μπαρτζώκα και πάλι σε διψήφια διαφορά, για να ακολουθήσει νέα «ομοβροντία» από τα 6.75 με Λοτζέσκι, Περπέρογλου και Παπαπέτρου, που «απογείωσαν» τον Ολυμπιακό στο +17 (67-84) στο 35΄ και έκριναν οριστικά τον αγώνα.