Μπάσκετ Α1: Προβάδισμα για την τρίτη θέση ο Πανιώνιος

Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2013 20:33
UPD:20:37
Icon/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Εντυπωσιακός ο Πανιώνιος πέρασε με νίκη (100-91) επί του ΠΑΟΚ από το κλειστό της Πυλαίας για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας κορυφαίο παίκτη και πρώτο σκόρερ του παιχνιδιού τον Έρικ ΜακΚόλουμ, που σκόραρε 26 πόντους με 5/6 τρίποντα!

Ενα εκρηκτικό ξεκίνημα έφερε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με πλεονέκτημα μεγαλύτερο των 10 πόντων από την πρώτη περίοδο. Εκτοτε, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε ρόλο κυνηγού και προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Ο «Δικέφαλος» έκανε μια καλή προσπάθεια στα μισά της τρίτης περιόδου, όταν οι «κυανέρυρθοι» πήραν τη μέγιστη διαφορά των 16 πόντων (45-61) και με σερί 9-0 μείωσε σε 54-61, όμως η τριπλέτα ΜακΚόλουμ, Κάρτερ, Μίλμπουρν επανέφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ασφαλείας (58-69 στο 30΄).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του ΜακΚόλουμ (58-71) αλλά ένα γρήγορο 10-0 των γηπεδούχων μέσα σε δύο λεπτά έφερε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά σε απόσταση βολής (68-71). Το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και ο Χαραλαμπίδης έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (75-74) ακριβώς πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Ομως, στο σημείο εκείνο ο ΜακΚόλουμ με δύο συνεχή τρίποντα έκανε το 75-80 και επανέφερε την πίστη στον Πανιώνιο, που έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη.

Με απίστευτο ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (80% έως το 31ο λεπτό, έπεσε στο 77% στο τέλος), οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν τη σημαντικότερη φετινή νίκη τους, που αποτελεί παρακαταθήκη για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο.