Μπάσκετ Α1: Νικητής ο Ίκαρος στο ντέρμπι ουραγών

Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2013 18:36
UPD:18:43
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Την τρίτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πανηγύρισε απόψε ο Ίκαρος Χαλκίδας, που στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής επικράτησε στο κλειστό της Κανήθου με 72-71 του Ηλυσιακού, στο ντέρμπι ουραγών, αφήνοντας την αθηναϊκή ομάδα μοναδική ουραγό στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-15 και διευρύνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο, που έληξε 46-34 υπέρ της ομάδας από την Εύβοια.

Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, που έληξε με διαφορά 14 πόντων (63-49) για τους γηπεδούχους. Προϊόντος του χρόνου, όμως, ο Ηλυσιακός ξεκίνησε να μειώνει, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 33΄ (67-56) και κατεβάζονάς την στο -6 (61-67) στο 38΄.

Με το σκορ στο 72-71, στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σμιθ είχε την ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα των Ιλισίων αλλά αστόχησε, τόσο στο σουτ που επιχείρησε για δύο πόντους όσο και στο τρίποντο που ακολούθησε, καθώς ο Ηλυσιακός είχε πάρει το εεπιθετικό ριμπάουντ.