Μπάσκετ Α1: Σπουδαίο «διπλό» στην Πάτρα για Δράμα

Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2013 19:23
UPD:20:34
Icon/ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ

Με εντυπωσιακή ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο ΚΑΟΔ πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 64-62 επί του Απόλλωνα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Α1.

Σε ένα ματς όπου οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν πρόβλημα στη... σύνδεση με το αντίπαλο καλάθι, νίκησε η λιγότερο κακή. Ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύθηκε την υπεροχή του στα ριμπάουντ, την ώρα που οι γηπεδούχοι με 1/20 τρίποντα... έσπασαν τα καλάθια.

Μέχρι την ανατροπή του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Απόλλωνας έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +13 (52-39).

Όλα έδειχναν ότι βρίσκονταν κοντά στη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι με «μπροστάρηδες» τους Τζόουνς και Μπάβτσιτς έτρεξαν σερί 14-2 μειώνοντας στον πόντο (54-53).

Το σερί του ΚΑΟΔ επεκτάθηκε στο 20-4 (!) και έτσι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 59-56, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων, όμως, σταμάτησαν στα άστοχα σουτ των Μπολντς και Αργυρόπουλου στην εκπνοή κι έτσι οι Δραμινοί αναδείχθηκαν νικητές.