Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2013 20:16
UPD:20:21
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ Ντι Τζει Κούπερ (Δ) μαρκάρεται από τον παίκτη του Πανελευσινιακού Μανώλη Παπαμακάριο (Α).

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε... σκούρα στην έδρα του απέναντι στον Πανελευσινιακό, χρειάστηκε δύο παρατάσεις αλλά τελικά απέφυγε την ήττα και σημείωσε την πέμπτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα (81-72), ενώ ο Ίκαρος επικράτησε στη Χαλκίδα του ΚΑΟ Δράμας με 89-73 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Στην Πυλαία, οι παίκτες του Πανελευσινιακού αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν για μεγάλο διάστημα σε μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση, η κανονική διάρκεια της οποίας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 63-63.

Το πέρας της πρώτης παράτασης βρήκε τις ομάδες εκ νέου ισόπαλες 69-69, για να καθορίσει το αποτέλεσμα ο Τσϊρέλης που με προσωπικές προσπάθειες και πόντους οδήγησε τον «Δικέφαλο» στη νίκη.

Στη Χαλκίδα, με κορυφαίο τον Ιβάν Άσκα που σημείωσε 27 πόντους ο Ίκαρος επικράτησε του ΚΑΟΔ με 89-73 κι επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγώνες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 39-33, ενώ στην τρίτη και τέταρτη περίοδο κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά, φτάνοντας άνετα στην νίκη.