Βραδιά Μέσι και Άρσεναλ

Τετάρτη, 06 Νοεμβρίου 2013 23:57
UPD:07/11/2013 00:05
REUTERS/GUSTAU NACARINO

Ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στα γκολ ύστερα από τρεις αγώνες «αφλογιστίας», σκόραρε δύο απέναντι στη Μίλαν (30΄ πέναλτι, 83΄) και οδήγησε την Μπαρτσελόνα στη νίκη επί των «ροσονέρι» με 3-1 (40΄ Μπουσκέτς - 45΄ αυτογκόλ Πικέ τα άλλα δύο) δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Άρσεναλ πλήρωσε την Ντόρτμουντ με το «ίδιο νόμισμα» για την ήττα στο «Εμιρέιτς» και με γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο 62ο λεπτό επικράτησε 1-0 στη Βεστφαλία και έβαλε σε μπελάδες την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Η περυσινή φιναλίστ στο Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται πια στην τρίτη θέση του 6ου ομίλου μετά τη νίκη της Νάπολι επί της Μαρσέιγ στο «Σαν Πάολο» με 3-2 (22΄ Ινλέρ, 24΄, 75΄Ιγκουαΐν - 13΄ Αντρέ Αγιού, 64΄ Τοβέν) και θα πρέπει να κοπιάσει ιδιαίτερα στη συνέχεια για να προκριθεί.

Ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στα γκολ ύστερα από τρεις αγώνες «αφλογιστίας», σκόραρε δύο απέναντι στη Μίλαν (30΄ πέναλτι, 83΄) και οδήγησε την Μπαρτσελόνα στη νίκη επί των «ροσονέρι» με 3-1 (40΄ Μπουσκέτς - 45΄ αυτογκόλ Πικέ τα άλλα δύο) δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του, ενώ με τέρμα του Σένε στο 51΄ ο Άγιαξ νίκησε 1-0 τη Σέλτικ πέρασε τρίτος και ελπίζει να υπερκεράσει τη δεύτερη Μίλαν.

FC BARCELONA

Ο Τάτα Μαρτίνο για την νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μίλαν

Η Τσέλσι του Μουρίνιο επιβλήθηκε της Σάλκε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με 3-0 (31΄, 54΄ Ετό, 83΄ Μπα) και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρώτη θέση, ενώ στην Ελβετία η Βασιλεία έσωσε ένα βαθμό με το γκολ του Σίο στις καθυστερήσεις, απέναντι στη Στεάουα που είχε προηγηθεί με τον Πιοβοκάρι στο 17΄.

Στη Μαδρίτη, η εκπληκτική και φέτος Ατλέτικο «σκόρπισε» την Αούστρια Βιέννης με 4-0 (11΄ Μιράντα, 25΄ Ραούλ Γκαρσία, 45΄ Φιλίπε Λουΐς, 82΄ Ντιέγκο Κόστα), έκανε το «4 στα 4» και προκρίθηκε πανηγυρικά ως πρώτη, ενώ στο άλλο παιχνίδι Ζενίτ και Πόρτο έμειναν στο 1-1 (28΄ Χουλκ - 23΄ Λούτσο Γκονζάλες) στην Αγία Πετρούπολη.