Μπάσκετ Α1: Άνετη νίκη στα Τρίκαλα για Παναθηναϊκό

Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου 2013 19:04
UPD:19:08
EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα ΤΡΙΚΑΛΑ ARIΕS BC - ΠΑΟ για την 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής των Ανδρών.

Μια ωραία... βόλτα στη Θεσσαλία αποδείχθηκε ο αγώνας του Παναθηναϊκού στα Τρίκαλα, με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 3η ημέρα στην Α1 Εθνική των Ανδρών.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε την ομώνυμη γηπεδούχο ομάδα με 88-68, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς που σκόραρε 17 πόντους και «κατέβασε» 10 ριμπάουντ.

Ο Κάρι έφερε τους φιλοξενούμενους στο +17 (26-9) λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ τα Τρίκαλα ξεκίνησαν στη β΄ περίοδο με σερί 9-0, από γκολ-φάουλ του Γεωργάκη και δύο τρίποντα του Ματαλόν, μειώνοντας σε 21-29 στο 13΄.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη έτρεξαν όμως ένα δικό τους επιμέρους σκορ 12-0, έκαναν το σκορ 41-21 στο 18΄ και λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου ο Γιάνκοβιτς έφερε τη διαφορά στο +27 (55-28) για τον Παναθηναϊκό και μετέτρεψε σε απλή διαδικασία τη συνέχεια.