Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2013 18:43
UPD:19:18
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Ο Φάνης Κουμπούρας του ΑΓΟΡ (Κ) και ο Μαρκ Πέιν του ΠΑΟΚ (Α) μάχονται για την μπάλα.

Τη δεύτερη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΚΑΟ Δράμας, που επικράτησε εντός έδρας του Πανιωνίου με 76-63 και υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους» στην πρώτη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχισε εντυπωσιακά περνώντας από το Ρέθυμνο με νίκη 81-64 επί του ΑΓΟΡ.

Στη Δράμα, οι νικητές είχαν σε πολύ καλό βράδυ τους Λάζεριστ και Μάρκοβιτς. οι οποίοι σημείωσαν 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο ΜακΚόλουμ με 17 πόντους. Το παιχνίδι κρίθηκε στο σημείο εκείνο του 4ου δεκάλεπτου που ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με 12 πόντους (60-48), διαφορά την οποία υπερασπίστηκε επιτυχώς στη συνέχεια.

Στην Κρήτη, ύστερα από ένα αμφίρροπο 30λεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 32΄ με 52-65 και με τρίποντο του Πέιν έκανε το 55-68 στο 33΄ και από εκείνο ο «Δικέφαλος» δεν ξανακοίταξε πίσω του. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Πέιν με 16 πόντους και οι Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης που πέτυχαν από 15, ενώ για την ομάδα του Ρεθύμνου ο Κανονίδης είχε 14 πόντους.