Europa League: «Λαβώθηκε» στη λήξη ο ΑΠΟΕΛ

Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου 2013 00:22
UPD:00:27
REUTERS/REGIS DUVIGNAU

Η ομάδα από τη Μεγαλόνησο πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στη συνέχεια, αλλά στο 90΄ δέχθηκε το «μοιραίο» γκολ με από τον Ενρίκε.

Ο ΑΠΟΕΛ «έπεσε» στο 90΄ στη Γαλλία, όπου ηττήθηκε 2-1 από την Μπορντό για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Σανέ στο 24΄ αλλά η ομάδα του Γιώργου Δώνη στο 45΄ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκονσάλβες. Η ομάδα από τη Μεγαλόνησο πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στη συνέχεια, αλλά στο 90΄ δέχθηκε το «μοιραίο» γκολ με από τον Ενρίκε.

Στην Ουαλία ο Τζιμπρίλ Σισέ ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις το γκολ του Μίτσου στο 68ο λεπτό και έδωσε στην Κούμπαν Κράσνονταρ την ισοπαλία απέναντι στη Σουόνσι, ενώ η Βαλένθια διέλυσε τη Σεν Γκάλεν με 5-1.

Μια άλλη αγγλική ομάδα, η Γουίγκαν, δεν κατόρθωσε με τη σειρά της να κάμψει την αντίσταση ενός δεύτερου ρωσικού συλλόγου, της Ρούμπιν Καζάν, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, ενώ σημαντικό γεγονός στην προσπάθεια κατάκτησης της 12ης θέσης στην κατάταξη της UEFA από την Ελλάδα είναι οι ήττες των ελβετικών Τουν και Σεν Γκάλεν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους ομίλους 1-6:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Σουόνσι-Κούμπαν Κράσνονταρ 1-1 (68΄ Μίτσου - 90΄+ πεν. Τζ. Σισέ)
Βαλένθια-Σεν Γκάλεν 5-1 (12΄ Αλκαθέρ, 21΄,30΄ Καρτάμπια, 33΄ Ρ. Κόστα, 71΄ Κανάλες - 74΄ Νάτερ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Τσερνομόρετς-Λουντογκόρετς Ράζγκραντ 0-1 (45΄ Ζλατίνσκι)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αϊντχόφεν 0-0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Έλφσμποργκ-Έσμπιεργκ 1-2 (69΄ Γιόνσον - 7΄,67΄ Αντρέασεν)
Σάλτσμπουργκ-Σταντάρ Λιέγης 2-1 (53΄ Σοριάνο, 85΄ Ραμάλιο - 88΄ Μπια)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Γουίγκαν-Ρούμπιν Καζάν 1-1 (40΄ Πάουελ - 15΄ Προυντνίκοφ)
Ζούλτε Βάρεγκεμ-Μάριμπορ 1-3 (12΄ Ντε Φάου - 21΄ Τσρνιτς, 34΄ Μέρτελ, 49΄ Μέζγκα)