Champions League: «Κοντσέρτο για πολυβόλα» σε Μόναχο, Βρυξέλλες και Λεβερκούζεν

Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2013 00:00
UPD:00:25
REUTERS/MICHAEL DALDER

H Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 5-0 (25΄ πεν., 61΄ Ριμπερί, 37΄ Αλάμπα, 64΄ Σβαϊνστάιγκερ, 90΄+ Γκέτσε) την Βικτόρια Πλζεν.

«Άστραψαν και βρόντηξαν» απόψε Μπάγερν Μονάχου, Παρί Ζεν Ζερμέν και Μπάγερ Λεβερκούζεν, που φιλοδώρησαν τους αντιπάλους τους με αρκετά τέρματα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η Ρεάλ νίκησε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» τη Γιουβέντους, στο ντέρμπι της βραδιάς.

Στο Μάντσεστερ, ο αγώνας της Γιουνάιτεντ με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων από το αυτογκόλ του Μαρτίνεθ μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στηην «Μπάι Αρένα» η Λεβερκούζεν έκανε «φύλλο και φτερό» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, την οποία συνέτριψε 4-0 (22΄, 72΄ Κίσλινγκ, 50΄πεν. Ρόλφες, 57΄ Σαμ) .

Στη Μαδρίτη ήταν ο Ρονάλντο που «καθάρισε» για τη Ρεάλ σκοράροντας στο 4ο και 29ο λεπτό (με πέναλτι), ενώ για τη «βέκια σινιόρα» είχε ισοφαρίσει στο 22΄ ο Γιορέντε. Την ίδια ώρα, η Γαλατασαράι δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Κοπεγχάγη, της οποίας επικράτησε με 3-1 (10΄ Μέλο, 38΄ Σνάιντερ, 45΄ Ντρογκμπά - 88΄ Κλαουντεμίρ).

Στον 3ο όμιλο, η Παρί πέρασε με «περίπατο» από τις Βρυξέλλες συντρίβοντας την Άντερλεχτ 5-0 (17΄, 22΄, 36΄, 62΄ Ιμπραΐμοβιτς, 52΄ Καβάνι), χάρις σε μια μοναδική παράσταση του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που έκανε «καρέ».

Στον αγώνα που ξεκίνησε νωρίτερα από τους υπόλοιπους, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με νίκη 2-1 (34΄, 42΄ Αγουέρο - 32΄ Τόσιτς) από τη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ, ενώ στο Μόναχο η Μπάγερν διέλυσε με 5-0 (25΄ πεν., 61΄ Ριμπερί, 37΄ Αλάμπα, 64΄ Σβαϊνστάιγκερ, 90΄+ Γκέτσε) την Βικτόρια Πλζεν.

Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν-Σαχτάρ Ντόνετσκ 4-0, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0

2ος όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης-Γιουβέντους 2-1, Γαλατασαράι-Κοπεγχάγη 3-1

3ος όμιλος: Άντερλεχτ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-5, Μπενφίκα-Ολυμπιακός 1-1

4ος όμιλος: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Σίτι 1-2, Μπάγερν Μονάχου-Βικτόρια Πλζεν 5-0