Champions League: Nίκη της Βασιλείας επί της Τσέλσι στο Λονδίνο

Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου 2013 23:52
UPD:19/09/2013 16:53
REUTERS/DYLAN MARTINEZ

Ο Μάρκο Στρέλερ σκοράρει και χαρίζει την νίκη στους Ελβετούς.

Η νίκη της Βασιλείας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» επί της Τσέλσι ήταν η «βόμβα» της πρεμιέρας στο Τσάμπιονς Λιγκ και τον 5ο προκριματικό όμιλο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε με τον Όσκαρ στο 45ο λεπτό αλλά έχασε τον «κόσμο από τα πόδια της» μέσα σε ένα δεκάλεπτο, καθώς στο 71΄ ο Μοχάμεντ Σάλαχ ισοφάρισε και στο 81΄ ο Μάρκο Στρέλερ χάρισε μια πολύ μεγάλη νίκη στους Ελβετούς.

Τέτοια προβλήματα, πάντως, δεν είχε η Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν, με τους «βασιλικούς μπλε» να επικρατούν της Στεάουα με 3-0 (67΄ Ουτσίντα, 78΄ Μπόατενγκ, 85΄ Ντράξλερ) στο πλαίσιο του ίδιου ομίλου.

Στο πλαίσιο του 6ου ομίλου, η Άρσεναλ πέρασε από το «Βελοντρόμ» με νίκη 2-1 (65΄ Γουόλκοτ, 84΄ Ράμσεϊ - 90΄+ πεν. Αγιού) επί της Μαρσέιγ, ενώ στο «Σαν Πάολο» η Νάπολι πήρε μεγάλη με 2-1 (29΄ Ιγκουαΐν, 67΄ Ινσίνιε - 87΄ αυτ. Τζούνιγκα) απέναντι στη φιναλίστ του περυσινού Τσάμπιονς Λιγκ Μπορούσια Ντόρτμουντ, που από το 45΄ έπαιζε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του τερματοφύλακά της, Βαϊντενφέλερ.

Για τον 7ο όμιλο, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε στο «Βιθέντε Καλντερόν» τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 3-1, με γκολ των Μιράντα (40΄), Τουράν (64΄) και Μπαπτιστάο (80΄), ενώ για τους Ρώσους είχε ισοφαρίσει ο Χουλκ στο 58ο λεπτό. Το έτερο φαβορί του ομίλου, η Πόρτο, ξεκίνησε επίσης με νίκη, επικρατώντας στη Βιέννη της Αούστρια 1-0 με τέρμα του Λούτσο Γκονζάλες στο 55΄.

Στον 8ο όμιλο και τη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα νίκησε τον Άγιαξ με 4-0 σε ρυθμό «ρελαντί», με χατ-τρικ του Λιονέλ Μέσι (22΄, 55΄, 75΄) που «μιμήθηκε» το χθεσινό κατόρθωμα του Κριστιάνο Ρονάλντο στην Κωνσταντινούπολη (το άλλο γκολ του Πικέ στο 69΄), ενώ ο «Αίαντας» είχε χάσει πέναλτι με τον Σίγκθορσον στο 77΄.

Αντίθετα με τους «μπλαουγκράνα», η Μίλαν «έφτυσε αίμα» στο «Σαν Σίρο» για να κάμψει την αντίσταση της Σέλτικ με 2-0. Μάλιστα, χρειάστηκε το αυτογκόλ του Εμίλιο Ιζαγκουΐρε στο 82ο λεπτό για να «σπάσει» η άμυνα των Σκοτσέζων, στους οποίους τη «χαριστική βολή» έδωσε ο Σούλεϊ Μουντάρι στο 86΄.