Κύπελλο Συνομοσπονδιών: «Τεσσάρα» στην Ιταλία η Βραζιλία

Κυριακή, 23 Ιουνίου 2013 00:17
UPD:15:55
REUTERS/PAULO WHITAKER

Οι Βραζιλιάνοι πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Ιταλίας και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδιώn

Η Βραζιλία νίκησε 4-2 την Ιταλία και κατέλαβε την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, αφήνοντας δεύτερη τη «σκουάντρα ατζούρα» που πάντως προκρίθηκε μαζί με τη «σελεσάο» στα ημιτελικά.

Οι «βερντεόρο» προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάντε, όμως ο Τζακερίνι ισοφάρισε στο 51΄. Στο 54΄ ο Νεϊμάρ ξανάδωσε την πρωτοπορία στους γηπεδούχους με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 66’ ο Φρεντ έκανε το 3-1.

Οι Ιταλοί φάνηκε ότι μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι όταν μείωσαν με τον Κελίνι στο 71΄, όμως στο 89΄ ο Φρεντ σκόραρε ακόμη ένα γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

REUTERS/UESLEI MARCELINO

Ο μεξικανός Χαβιέ Ερνάντεζ (Κ) σκοράρει εναντίον της Ιαπωνίας

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Μεξικό νίκησε την Ιαπωνία 2-1 (54΄, 66΄Ερνάντεζ – 86΄ Οκαζάκι) και κατέλαβε την τρίτη θέση, αφήνοντας τελευταίους και χωρίς βαθμό τους Ασιάτες.