Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Η Ισπανία διέσυρε την Ταϊτή με 10-0

Παρασκευή, 21 Ιουνίου 2013 00:09
UPD:00:13
REUTERS/STRINGER/BRAZIL

Για τους «φούριας ρόχας» ο Φερνάντο Τόρες έκανε «καρέ» σκοράροντας τέσσερα γκολ (5΄, 33΄, 57΄, 79΄), χατ τρικ πέτυχε ο Νταβίντ Βίγια (39΄, 49΄, 64΄) , δύο γκολ σημείωσε ο Νταβίντ Σίλβα (31΄, 89΄) κι ένα ο Χουάν Μάτα, στο 66ο λεπτό.

Αυτό δεν ήταν ποδοσφαιρικός αγώνας αλλά… «σφαγή», καθώς η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία διέλυσε 10-0 την Ταϊτή για τη δεύτερη αγωνιστική στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών, στο μεγαλύτερο σκορ που έχει καταγραφεί ποτέ στη διοργάνωση.

Το συγκρότημα της Καραϊβικής, το οποίο στην πρεμιέρα είχε γνωρίσει επίσης βαριά ήττα από τη Νιγηρία με 6-1, είναι το πιο αδύναμο που έχει εμφανιστεί ποτέ σε αυτό το test event που διεξάγεται πάντοτε πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο, έχοντας μετατραπεί σε «σάκο του μποξ».